Az ovisok, iskolás gyerekek szülei sokat kutatnak, olvasnak, hogy megtalálják a legjobb immunerősítőt gyerekeknek a téli időszakban. Ősszel és télen kiemelten fontos az immunerősítő gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt. Hidegebb a levegő, a gyerekek visszatérnek a közösségi életbe, a vírusok, bacilusok egyikről a másikra terjednek, fontos az ellenállóképesség növelése. Az immunerősítés természetes módon is támogatható, sok szabad levegőn töltött idővel, mozgással, tápanyag- és vitamindús, rostban gazdag ételek fogyasztásával, de lássuk mit tehetünk még, hogy az immunerősítés ősszel elkezdődhessen!
Miért fontos az immunerősítés
Az immunerősítés fontossága nem kérdés, hiszen az immunrendszerünk felel azért, hogy a kórokozók, vírusok, fertőzések, bacilusok ellen hatásosan védekezzen és a szervezet mielőbb leküzdhessen 1-1 betegséget.
Az immunerősítés helyett az immuntámogatás talán a megfelelőbb kifejezés, hiszen az immunrendszert valójában támogatni ajánlott, mégpedig a szükséges vitaminokkal, ásványi anyagokkal, tápanyagokkal, hogy az immunrendszeri folyamatok kiegyensúlyozottan működhessenek.
Az immunrendszer támogatása általában az őszi-téli időszakban kerül napirendre, hiszen a gyermekek visszatérnek a bölcsibe, oviba, iskolába, kevesebbet vannak friss levegőn, kevesebb napfény éri őket, beköszönt a hűvös-párás idő, és a zárt helyeken a fertőzések is könnyebben terjednek, ráadásul az influenzaszezon is ebben az időszakban kopogtat.
Egy másik ok is hozzájárul, hogy az immunerősítés gyerekeknek külső támogatással is meg kell történjen. A táplálkozással egyre nehezebb a szükséges ásványi anyagokhoz, vitaminokhoz hozzájutni, mert alacsonyabb a zöldségek és gyümölcsök vitamintartalma, és erre még az is rátesz, ha válogatós a gyerek, csak néhány dolgot hajlandó megenni, felváltva.
A bölcsődébe, óvodába, iskolába járó gyermekeket már bizonyos fokú stressz is éri, akár a követelmények miatt, a zsúfolt napirend és a szülőtől elszakadás miatt, a stressz pedig köztudottan immunrendszert gyengítő tényező.
Azt fontos észben tartani, hogy a vitaminok szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet! Figyelni kell, hogy a gyerek változatos, tápanyagban gazdag ételeket fogyasszon és figyeljen a rendszeres étkezésekre!
Legjobb immunerősítő gyerekeknek
A legjobb immunerősítő gyerekeknek nem merülhet ki kizárólag vitaminok, étrendkiegészítők fogyasztásában. Az immunerősítés ősszel vagy az immunerősítés télen kiegyensúlyozott életmódot is kell jelentsen!
Mindennap legyen a gyerek friss levegőn 15-30 percet legalább, és igyon sok folyadékot, lehetőleg elkerülve a cukros üdítőket! Próbáljunk többféle tápláló alapanyagból főzni a gyerekeknek, hogy elfogadják az esetleg nem annyira kedvelt zöldségeket, ételeket is!
Az immunerősítés gyerekeknek magában foglalhatja vitaminok, immunerősítő étrendkiegészítők adását is, de ezeket ne adagoljuk egész évben, inkább csak kúraszerűen ajánlott.
Őszi, téli időszakban a C-vitamint és a D-vitamint folyamatosan kaphatja a gyermek, de a felnőttek is szedhetik a napi ajánlott mennyiséget.
Immunerősítő bölcsiseknek
A bölcsődébe járó gyermekek átlag életkora 1,5-3 év, náluk sok esetben jellemző, hogy kevés étel van, amit elfogadnak, válogatósak vagy keveset esznek. Az immunrendszerük sem találkozott még annyi féle fertőzéssel, mint mondjuk egy 8-10 éves gyerek, így az immunerősítő bölcsiseknek kiemelt szerephez jut.
Számukra a patikák polcain elérhetőek az immunerősítő szirupok, gumicukrok, rágótabletták. Mindig érdemes egyeztetni a gyermekorvossal, ha bölcsisnek immunerősítőt adnánk, mert lehet javasolni fogja, hogy mondjuk legyen vas az adott készítményben vagy éppen más, egyéni esetben kiemelten fontos ásványi anyag.
A természetes immunerősítő praktikák között alkalmazhatunk a hidegpárásítóban jó minőségű illóolajokat a felső légúti betegségek ellen, gyerek probiotikumokat a bélflóra egészségéért mely szintén az erős immunrendszer támogatója, de egyes gyógyteák is adhatóak picit nagyobb gyermekeknek mézzel, citrommal. Ilyenek például a hársfatea, kamillatea, citromfűtea, csipkebogyótea.